Działalność nierejestrowana - czym jest i z czym się wiąże?

Działalność nierejestrowana to dość gorący temat, szczególnie wśród osób, które nie chcą zakładać firm, a ich możliwości i zainteresowania pozwalają na zarobek. Działalność ta jest też dobrym rozwiązaniem “na próbę” i sprawdzeniem, czy z konkretnego działania możliwe jest uzyskanie odpowiedniej według nas sumy. Czym jest ta działalność i z czym się wiąże? Sprawdź w poniższym artykule.

Spis treści:

Czym jest działalność nierejestrowa w 2023?

Działalność nierejstrowa (inaczej nierejestrowana lub nieewidencjonowana) to - jak donosi strona biznes.gov.pl - drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. 

Działalność nierejestrowana to taka, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo w ostatnich 60 miesiącach osoba podejmująca się tej działalności nie prowadziła działalności gospodarczej. 

Minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2023 roku wynosi 3600 zł, w związku z czym limit działalności nierejestrowanej wynosi 2 700 zł (75% minimalnego wynagrodzenia). Analogicznie - przy wprowadzaniu zmian w minimalnym wynagrodzeniu, kwota limitu będzie się zmieniać. 

Co ważne - działalność nierejestrowana nie ma zastosowania do działalności, która jest wykonywana w ramach umowy spółki cywilnej. 

Jeśli korzystasz z działalności nierejestrowanej i jednocześnie dokonasz rejestracji działalności w CEIDG, to działalność nierejestrowana staje się działalnością gospodarczą wraz z dniem oznaczonym we wniosku.

Działalność nierejestrowana - przykład:

Pani Kasia prowadzi działalność nierejestrowaną, kosmetyczną od 3 stycznia 2023 roku. Każdego miesiąca nie przekraczała kwoty limitu - tj. 75% minimalnego wynagrodzenia.

W lipcu Pani Kasia wykonała usługi, dzięki którym zarobiła więcej, przekraczając tym samym wspomniany wyżej limit.

W związku z tym Pani Kasia zobowiązana jest do zarejestrowania działalności gospodarczej do 7 dnia od przekroczenia limitu.

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana nie zwalnia z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej.

Dlatego Pani Kasia z powyższego przykładu, jak również każda osoba sprzedająca produkty w ramach takiej działalności, musi posiadać kasę fiskalną, a także musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Ewidencję sprzedaży można wykonać w formie papierowej, albo elektronicznej (np. w zwykłym excelu). Ważnym jest, aby w ewidencji zapisywać sprzedaż za dany dzień!

A co na to ZUS?

Z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej nie istnieje obowiązek odprowadzenia składek ZUS - zdrowotnych oraz społecznych.

Wynika to z tego, że osoba prowadząca taką działalność nie dokonuje rejestracji do ubezpieczeń oraz nie składa żadnych deklaracji ZUS.

Uważaj na podatek dochodowy!

Inaczej jak w przypadku ZUS-u wygląda sytuacja z podatkiem dochodowym. Prowadzenie działalności nierejestrowej nie zwalnia z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. 

Jednak działalność nierejestrowa nie jest działalnością gospodarczą. W związku z tym osoba, która ją prowadzi nie odprowadza okresowych zaliczek na podatek dochodowy. 

Cytat: Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów  z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik musi wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Plusy i minusy działalności nierejestrowanej

Jeśli zastanawiasz się nad taką formą działalności, powinieneś poznać jej zalety: 

  1. nie musisz zgłaszać działalności we wszystkich urzędach, 
  2. nie musisz opłacać okresowych zaliczek na podatek dochodowy, 
  3. nie potrzebujesz korzystać z usług księgowych, 
  4. nie musisz również opłacać składek ZUS oraz składać deklaracji. 

Jednak - jak to mówią - nie wszystko złote co się świeci. I tak, działalność nierejestrowana ma swoje wady!

  1. Występuje limit przychodów uzyskanych w danym miesiącu, który jest dość niski, 
  2. nie ma możliwości prowadzenia spółki cywilnej, albo wykonywania działalności, która wymaga koncesji, licencji lub zezwoleń,
  3. bardzo często nie ma również opcji na rozszerzenie obszaru swojej działalności, ze względu na wyżej wspomniany limit. 

Powiązane wpisy

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.