Jakie konto wybrać mając działalność gospodarczą?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością posiadania rachunku bankowego. Wynika to z zapisów w polskim prawie oraz tego, że jako przedsiębiorca musisz regulować należności względem Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Jednak w samych przepisach nie ma nic na temat tego, jakie konto - prywatne czy firmowe - będzie odpowiednie... a my chętnie rozwiążemy tę zagadkę!

Spis treści:

Czy Twoje dotychczasowe konto prywatne się nada? 

Konto prywatne - owszem, może być wykorzystane i nie ma przeciwwskazań do jego wykorzystywania, jednak tylko w przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych firm. To w nich zazwyczaj przelewem opłacane są jedynie zobowiązania w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. 

Konto prywatne to z pewnością oszczędność wynikająca z opłat związanych z prowadzeniem konta firmowego, o czym powiem w kolejnym kroku.

Wady i zalety konta firmowego 

Wadą rachunku firmowego może być jego koszt. Prowadzenie takiego konta wiąże się z opłatami wyższymi niż w przypadku konta prywatnego. Jednak użyliśmy słowa “może” ze względu na fakt, że koszty te nie muszą być wcale konieczne. Przed wyborem konta firmowego warto zwrócić uwagę na aktualne promocje lub z zasady darmowe rozwiązania. 

Ponadto, jeśli nawet pojawią się opłaty za prowadzenie rachunku, to można je rozliczyć jako koszt prowadzenia działalności. 

Oprócz powyższego przykładu, który - w zależności od punktu widzenia - może być wadą lub zaletą, konto firmowe ma również wiele profitów, takich jak: 

  1. oddzielenie transakcji firmowych od tych prywatnych, co szczególnie przydaje się w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego, 
  2. dedykowane przedsiębiorcom produkty, narzędzia oraz instrumenty finansowe, 
  3. środki  dostępne na koncie firmowym, które są generowane z tytułu oszczędności, nie są objęte podatkiem od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki,
  4. możliwość wykorzystania opcji mechanizmu podzielonej płatności, czyli split payment-u. 

A skoro o urzędach mówimy…

…to jak wcześniej wspomnieliśmy - posiadanie rachunku firmowego wynika przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy są zobligowani do rozliczania się z US oraz ZUS-em w formie przelewu. Jeżeli podatnik prowadzi JDG, to zobowiązany jest do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a rozliczenie i zapłata podatków następuje w formie przelewu. 

W przypadku ZUS-u mikroprzedsiębiorca może dokonać przelewu lub wpłaty w formie przekazu pocztowego. Pozostali płatnicy opłacają składki poprzez obciążenie rachunku bankowego.

CEIDG

Dlaczego tak ważne jest konto firmowe?

W procesie zakładania działalności gospodarczej konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1. W rubryce 21 zapisuje się informacje o rachunku bankowym. Wówczas należy podać: 

  1. dane identyfikacyjne rachunku bankowego związanego z prowadzeniem działalności,
  2. dane identyfikacyjne rachunku bankowego niezwiązanego z prowadzeniem działalności. 

Dodatkowo podatnik może wskazać, że rachunek, który został podany w pierwszym polu, będzie jednocześnie rachunkiem do dokonywania zwrotu podatku. 

Niezwykle ważne jest, aby w CEIDG podać wszystkie numery rachunków bankowych powiązanych z daną działalnością gospodarczą. 

Podsumowując...

…jakie konto wybrać mając działalność gospodarczą? Prywatne, czy jednak firmowe? Szybka piłka - zdecydowanie rekomendujemy konto firmowe

Jest to z pewnością ułatwienie, dzięki któremu dostępny jest podział na prywatne i firmowe rachunki. 

Powiązane wpisy

Jednoosobowa działalność gospodarcza - na jakie koszty musisz być przygotowany?

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę opłacalne? Sprawdź, jakie koszty mogą Cię czekać i jakie korzyści płyną z tego rodzaju biznesu. Czy naprawdę warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie

Od czego uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej u ryczałtowców? Od progu dochodowego przedsiębiorca się zalicza. Co musisz zrobić, gdy przekroczysz próg?

Progi podatkowe w Polsce

Dużo mówi się o podatku dochodowym, ale co tak naprawdę on oznacza dla przedsiębiorców? Ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych powinni bowiem znać wysokość progów podatkowych, które znacząco wpływają na to ile podatku zapłaci właściciel działalności w danym roku. Więcej o stawkach podatkowych przeczytasz w naszym artykule.

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.