Terminy faktur - co musisz wiedzieć i jakich terminów przestrzegać?

Osoba ze stertą dokumentów podatkowych i faktur

Choć każdy przedsiębiorca doskonale wie, czym jest faktura i jakie w związku z nią idą zobowiązania, nierzadko zdarza się, że nie pamiętamy o terminach z nią związanych. Zatem dzisiaj bierzemy je pod lupę i podpowiadamy, jakich terminów trzeba bezwględnie przestrzegać, by nie wpaść w wir problemów!

Spis treści:

Co do zasady…

…fakturę wystawia się nie później niż 15-ego dnia następnego miesiąca. 

Tzn.: jeśli dokonałeś sprzedaży towaru, albo wykonałeś jakąś usługę 20 lipca, to faktura musi być wystawiona do 15 sierpnia. 

Termin ten nie jest tylko powiązany z powyższymi przypadkami, ale również z: 

 1. fakturami zaliczkowymi dokumentującymi otrzymanie części lub całości zapłaty,
 2. wystawieniem faktury na żądanie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Warunkiem jest, że zgłosi to do końca miesiąca, w którym została zawarta transakcja. Jeśli zgłoszenie nastąpi później - fakturę należy wystawić w terminie 15 dni od zgłoszenia żądania.

Co ważne! Przedsiębiorca może udokumentować w formie jednej faktury wszystkie transakcje dokonane w ciągu danego miesiąca dla jednego kontrahenta.

Wyjątki od reguły

Wśród wyjątków można wymienić: 

 1. niezwrócenie przez nabywcę opakowania zwrotnego objętego kaucją (wówczas faktura musi zostać wystawiona do 7. dnia od określonego w umowie dnia zwrotu),
 2. usługi budowlane i budowlano-montażowe (fakturę się wystawia do 30-ego dnia od wykonania usługi), 
 3. dostawę książek drukowanych (do 60-ego dnia od wydania towarów), 
 4. drukowanie książek (do 90-ego dnia od tej czynności), 
 5. grupy usług: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu, usług ochrony, dozoru i innych, gdyż wówczas fakturę wystawia się zgodnie z upływem terminu płatności. 

Co z fakturami przed dokonaniem sprzedaży?

Faktury nie powinny być wystawione wcześniej niż 60 dni przed:

 1. wykonaniem usługi, 
 2. sprzedaży towarów, 
 3. otrzymaniem części lub całości zapłaty. 

Jak w każdym przypadku - są pewne wyjątki. Powyższy termin wystawiania faktur nie dotyczy tych, które zawierają informację dotyczącą okresu rozliczeniowego:

 1. danych usług lub dostawy towarów, dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń,
 2. opłat za media, 
 3. usług najmu, dzierżawy, leasingu, usług prawnych i ochronnych. 

Dodatkowo - jeśli w momencie wystawiania faktury nie znamy dokładnej daty sprzedaży, to nie musimy jej wskazywać na dokumencie.

Powiązane wpisy

Jednoosobową działalność gospodarcza koszty - na jakie musisz być przygotowany?

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę opłacalne? Sprawdź, jakie koszty mogą Cię czekać i jakie korzyści płyną z tego rodzaju biznesu. Czy naprawdę warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
 

Składka zdrowotna ryczałt 2024 - Roczne rozliczenie na ryczałcie

Od czego uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej u ryczałtowców? Od progu dochodowego przedsiębiorca się zalicza. Co musisz zrobić, gdy przekroczysz próg?

Progi podatkowe w Polsce

Dużo mówi się o podatku dochodowym, ale co tak naprawdę on oznacza dla przedsiębiorców? Ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych powinni bowiem znać wysokość progów podatkowych, które znacząco wpływają na to ile podatku zapłaci właściciel działalności w danym roku. Więcej o stawkach podatkowych przeczytasz w naszym artykule.

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.