Kody PKD w IT - sprawdź, które możesz wybrać

Biurko z komputerem i kawą

Gdy rejestrujesz firmę, musisz scharakteryzować czym dana działalność będzie się zajmowała i wybrać odpowiedni kod PKD. Pozwoli to na podporządkowanie jej do określonej branży. Jak sprawa wygląda w branży IT? Sprawdź listę kodów i dopasuj prawidłowy do swojej firmy. 

Spis treści:

Czym właściwie jest to PKD?

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jak sama nazwa wskazuje - to dzięki PKD zostały uporządkowane i pogrupowane działalności gospodarcze według typu, branży czy sektora w Polsce.

Dobieranie PKD nie jest jednak tak łatwe, jak się to wydaje. Często zdarza się, że kody te różnią się niewielką ilością informacji, albo jedną liczbą w szyku. 

Niestety brak odpowiedniego PKD może przynieść pewne konsekwencje, takie jak nałożenie kary pieniężnej, a nawet kary ograniczenia wolności. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy wypełnianiu wniosku online można podać nieograniczoną liczbę kodów PKD. Jednak w przypadku wpisu spółki do KRS możliwe jest wybranie max. 10 kodów PKD.

Kody PKD w IT

Branża IT charakteryzuje się naprawdę dużą ilością rodzajów działalności, rozpoczynając od sprzedaży sprzętu, przez tworzenie kodu, aż do jego testowania. 

Poniżej przedstawiamy kody PKD wraz z opisem aktywności dla łatwiejszego dobrania kodu do profilu własnej działalności. 

26.20.Z - produkcja i/lub montaż komputerów elektronicznych oraz laptopów, serwerów komputerowych, urządzeń pamięci, urządzeń wejścia/wyjścia (np. drukarki, monitory, klawiatury).

46.51.Z - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania. 

47.41.Z - sprzedaż detaliczną komputerów, urządzeń peryferyjnych, konsoli do gier wideo, oprogramowania standardowego (włącznie z grami wideo).  

62.01.Z - pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników oraz analizowanie i projektowanie systemów gotowych do użycia.  

62.02.Z - planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.

62.03.Z - zarządzanie i obsługę systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania, włączając usługi wspomagające.  

62.09.Z - pozostała działalność związana z technologią informatyczną i komputerową, gdzie indziej niesklasyfikowaną: usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów, instalowanie komputerów osobistych, instalowanie oprogramowania.  

63.11.Z - zapewnienie infrastruktury dla usług hostingowych, przetwarzania danych i działalności powiązanych, specjalistyczne usługi hostingowe, przetwarzanie danych.  

95.11.Z - naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych.  

A jeśli Twoja działalność się zmienia…

…i zajmujesz się nowymi usługami, masz obowiązek usunąć stare kody PKD (o ile nie zajmujesz się daną aktywnością gospodarczą) oraz dodać nowe w przeciągu 7 dni od zmiany. 

Zmianę można dokonać poprzez formularz CEIDG-1. 

Listę kodów można aktualizować w dowolnym momencie, a zmiany nie wiążą się z żadnymi kosztami. 

Powiązane wpisy

 

Kontrakt B2B a umowa o pracę - różnice, zalety obu rozwiązań oraz porównanie

Przejście z umowy o pracę na własną działalność - B2B - wiąże się zarówno z wieloma nadziejami, jak i wątpliwościami pracowników. I jak każde rozwiązanie - również to ma swoje wady i zalety. Często kojarzy się z utratą wielu praw i przywilejów, które niesie ze sobą praca na etacie, z kolei jednak kusi wyższą wypłatą […]

Wznowienie działalności gospodarczej - wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli z jakichś przyczyn zdarzyło Ci się zawiesić swoją działalność gospodarczą, a teraz myślisz o odwieszeniu jej i zastanawiasz się, co się z tym wiąże - to ten artykuł jest dla Ciebie! Poznasz w nim etapy odwieszenia działalności, różnice w procesach dla różnych jej form oraz zobaczysz, o czym koniecznie musisz pamiętać i z jakich […]
 

Wirtualne biuro dla JDG

Jednym z najważniejszych tasków podczas zakładania działalności i rejestrowania jej w CEIDG jest podanie adresu siedziby firmy. Jednak, co jest niezwykle ważne, nie musi to być ani własne mieszkanie, ani wynajęte kolejne miejsce. JDG można bowiem zarejestrować w wirtualnym biurze. Sprawdź, czym jest takie biuro i jakie są jego wady oraz zalety.  Spis treści: Czym […]

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.