Czym jest PPK?
January 2, 2024
PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to prywatny i dobrowolny system oszczędzania, w którym oszczędności są budowane przez pracowników, pracodawców oraz państwo jednocześnie. Sprawdź na czym to polega i kto może skorzystać!
Spis treści:
Czym jest PPK?
PPK to przede wszystkim - jak już wspomnieliśmy - system oszczędzania, który angażuje nie tylko pracowników, ale również pracodawców.
Na rachunku gromadzone są wpłaty, takie jak:
- własne,
- dodatkowe,
- powitalne,
- roczne.
Wpłaty pochodzą one częściowo z wynagrodzenia samego pracownika i wynoszą 2% wynagrodzenia za pracę (w przypadku podstawowych wpłat własnych), a także częściowo przez pracodawcę (1,5% wynagrodzenia za pracę uczestnika w przypadku podstawowych wpłat własnych).
Rachunek uczestnika PPK dofinansowywany jest również przez państwo za pośrednictwem Funduszu Pracy (wpłaty powitalne oraz wpłaty roczne).
Kto może skorzystać z PPK?
Do programu automatycznie są zapisywani wszyscy pracownicy, którzy są pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i ze względu na UoP i UZ są zgłoszeni do ubezpieczenia emerytalnego.
W przypadku osób, które ukończyły 55 rok życia, ale nie przekroczyły 70 roku życia, mogą przystąpić do programu tylko wtedy, gdy same się zgłoszą.
Natomiast osoby samozatrudnione nie mogą wziąć udziału w programie.
Osoby zatrudnione po terminie objęcia przepisami ustawy dotyczącej PPK danej firmy, muszą odbyć staż pracy wynoszący 90 dni, zanim przystąpią do PPK. Chyba, że były zatrudnione w poprzednich 12 miesiącach u tego samego pracodawcy.
Do PPK pracodawca nie może zgłosić osoby, która nie jest zatrudniona w firmie, na przykład byłych pracowników.
Autozapis
Autozapis, czyli automatyczne zapisanie (nie odnowienie), obejmuje tylko te osoby, które wcześniej zrezygnowały z udziału w programie. W przypadku osób, które są uczestnikami PPK, dochodzi do automatycznego przedłużenia wniosku.
Co oznacza, że jeśli nie chcesz brać udziału w PPK, to co roku musisz wnioskować o rezygnację.
Jak zrezygnować?
Jeżeli zdecydujesz się zrezygnować z PPK, to Twój pracodawca jest zobowiązany do 7 dni poinformować instytucję finansową, która prowadzi rachunek uczestnika, o rezygnacji. W miesiącu, w którym został złożony wniosek o rezygnacji, pracodawca nie dokonuje wpłaty do programu, a jeśli rezygnacja nastąpiła po przekazaniu wpłaty za dany miesiąc, to kwota podlega zwrotowi.
Musisz pamiętać, że jeśli zrezygnujesz z PPK, to w każdej chwili możesz ponownie przystąpić do programu. To jednak wymaga złożenia wniosku w formie pisemnej.
Pracownik, który zrezygnował z udziału w PPK, może w każdym czasie przystąpić do programu. Ponowne uczestnictwo wymaga złożenia wniosku w formie pisemnej. Jeśli pracownik nadal nie będzie chciał uczestniczyć w PPK, będzie musiał składać deklarację o rezygnacji co 4 lata.
Wzór deklaracji o rezygnacji składający się z dwóch części został przygotowany przez Ministerstwo Finansowych. Pierwsza część zawiera podpunkty, które musi wypełnić pracownik:
- dane identyfikacyjne pracownika,
- dane pracodawcy.
Druga część jest istotniejsza, bo zawiera szereg oświadczeń wynikających z rezygnacji. Oświadczenia te dotyczą:
- rezygnacji z wpłaty powitalnej;
- rezygnacji z wpłat rocznych;
- rezygnacji z wpłat finansowanych przez pracodawcę.
Druga część wymaga złożenia odręcznego podpisu.
Co ważne - rezygnacja wygasa co 4 lata, więc - tak jak wspomnieliśmy wyżej - po tym czasie pracownik musi złożyć ponowną deklarację, o ile nadal nie chce brać udziału w programie.