Z czym wiąże się zmiana lub uznanie kontraktu B2B za UoP?
September 15, 2023
Według badań przeprowadzonych przez Eurostat, Polska zajmuje trzecie miejsce w rankingu ilości osób samozatrudnionych w krajach europejskich. Sama umowa B2B jest w wielu przypadkach bardziej popularna, aniżeli umowa o pracę - w tym przypadku z pewnością przeważa branża IT. Co jeśli pracownik zdecyduje się, za zgodą pracodawcy, na zmianę umowy z b2b na UoP? Jakie konsekwencje ma uznanie kontraktu B2B za umowę o pracę?
Co znajdziesz w artykule?
- Czy to ma sens?
- Skutki przekształcenia umowy B2B na UoP
- A co z uznaniem umowy B2B za umowę o pracę?
- Warto zauważyć, że…
Czy to ma sens?
Z doświadczenia wiemy, że wśród wielu osób, które stoją przed wyborem JDG czy etat, są jednostki obawiające się wielu kwestii. Jest to z pewnością bardzo prywatny i indywidualny aspekt.
Umowa o pracę wiąże się z możliwością skorzystania z urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, wzięciem L4 w przypadkach chorób, a przede wszystkim - prostym i przyjemnym brakiem obowiązku w związku z opłatami (składek itp).
Wybór ten należy więc tylko i wyłącznie do zainteresowanego, a my, jako biuro rachunkowe, możemy tylko przedstawić zalety i wady obu opcji.
Skutki przekształcenia umowy B2B na UoP
Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika na umowę o pracę ma obowiązek między innymi:
- udzielić urlopu wypoczynkowego,
- zadbać o aktualność badań lekarskich (wstępnych, okresowych, kontrolnych),
- ponosić koszty składek na ubezpieczenie społeczne, podatek dochodowy lub PPK (o ile pracownik zdecyduje się na PPK),
- wypłacić wynagrodzenie chorobowe (dla osób, które nie przekroczyły 33 dni pobytu na L4).
Pracownik, który zdecyduje się na przekształcenie kontraktu B2B na umowę o pracę traci prawo do elastycznych godzin pracy. Dodatkowo nie ponosi ryzyka gospodarczego, które ponosi pracodawca.
A co z uznaniem umowy B2B za umowę o pracę?
Według zasad umowa o pracę to forma nawiązania współpracy, w której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju.
Definicja stosunku pracy sprowadza się przede wszystkim do poniższych trzech elementów:
- pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem,
- wykonywanie obowiązków zapisanych w umowie, z określonym czasem i miejscem ich wykonywania,
- obowiązku zapłaty wynagrodzenia.
Podpunkty 1. i 2. teoretycznie nie występują w przypadku umowy B2B, jednak często sytuacja w praktyce wygląda inaczej.
Warto zauważyć, że…
…w momencie, gdy kontrakt B2B przyjmuje charakter umowy o pracę, sytuacja dotyka dwie strony - samozatrudnionego, jak również pracodawcy.
Jeżeli samozatrudniony ma określony czas pracy, a także miejsce i nie może samodzielnie zdecydować się na pracę zdalną - wówczas może domagać się od pracodawcy praw, które występują na UoP, między innymi urlopu wypoczynkowego.
Dodatkowo konsekwencją uznania B2B za umowę o pracę jest również odmienne wyliczenie podatku dochodowego.
Uznajmy, że samozatrudniony rozlicza się podatkiem liniowym, tzn. ma obecnie 19% podatku dochodowego. Gdyby jego umowa B2B została uznana za UoP, wówczas należałoby ją rozliczyć według stawki 32% przy dochodach wyższych niż 120 000 zł (skala podatkowa).
Uznanie B2B za UoP nie ma jednak samych wad, bowiem samozatrudnieni mogą w takim przypadku np. otrzymać świadectwo pracy. A dodatkowo - umowa o pracę przez wielu jest uznawana za łatwiejszą i mniej stresogenną opcją.