Kiedy zmienić formę opodatkowania?

Założenie działalności jednoosobowej, choć nie trwa długo, wiąże się z wieloma decyzjami, takimi jak - wybór PKD czy formy opodatkowania. W zależności od branży i zmieniającego się prawa podatkowego, do każdej działalności dopasowanie odpowiedniej formy będzie inne. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyborem i czy możesz zmienić decyzję! 

Spis treści:

  1. W którym momencie wybierasz formę opodatkowania dla swojej działalności?
  2. Co wziąć pod uwagę wybierając formę opodatkowania? 
  3. Zmiana formy opodatkowania - kiedy i jak to zrobić?

W którym momencie wybierasz formę opodatkowania dla swojej działalności?

Wybór formy opodatkowania jest dostępny już na etapie składania wniosku w procesie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Możesz wybrać jedną z trzech obecnie funkcjonujących opcji:

  1. na zasadach ogólnych, 
  2. podatek liniowy, 
  3. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Co wziąć pod uwagę wybierając formę opodatkowania? 

Jak wiesz - każda sytuacja jest inna i każdy biznes jest inny. Nie jest więc łatwo określić, która z obowiązujących form będzie najlepsza dla konkretnej firmy bez wcześniejszej analizy. 

Jednak, aby dobrze dobrać opodatkowanie do siebie, zanim założysz działalność, możesz zadać sobie kilka konkretnych i ułatwiających wybór pytań. 

Po pierwsze - czy będziesz miał transakcje, które wrzucisz w koszty? To podstawowy punkt. Zastanów się, jak duże wydatki w związku z działalnością będziesz ponosił. 

Po drugie - jakie są koszty składki zdrowotnej. Co prawda zakładając działalność będziesz mógł skorzystać z dostępnych ulg, jednak nie trwają one wiecznie. 

Czy można rozliczać stratę podatkową? Z takiej opcji skorzystasz będąc na liniówce oraz na zasadach ogólnych. 

Pamiętaj również, by zadać sobie pytanie - jaką księgowość chcesz prowadzić, gdyż każdy z rodzajów księgowości wymaga określonej szczegółowości umieszczanych w niej danych.

Zmiana formy opodatkowania - kiedy i jak to zrobić?

Jeśli zdecydowałeś się zmienić formę opodatkowania swojej działalności możesz to zrobić tylko w określonym terminie. 

Powinieneś to zrobić do 20 dnia miesiąca następującym po miesiącu, w którym osiągnąłęś pierwszy przychód w danym roku. 

Na przykład - jeśli Twój pierwszy przychód z działalności otrzymałeś już w styczniu, zmiany możesz dokonać do 20 lutego. Jeśli pierwsze pieniądze uzyskałeś w kwietniu, to zmiana ta dostępna jest do 20 maja. 

Aby zmienić formę opodatkowania musisz złożyć stosowne oświadczenie w formie pisemnej do naczelnika skarbowego, albo - co jest szybsze - dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1. 

Powiązane wpisy

Jednoosobowa działalność gospodarcza - na jakie koszty musisz być przygotowany?

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę opłacalne? Sprawdź, jakie koszty mogą Cię czekać i jakie korzyści płyną z tego rodzaju biznesu. Czy naprawdę warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie

Od czego uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej u ryczałtowców? Od progu dochodowego przedsiębiorca się zalicza. Co musisz zrobić, gdy przekroczysz próg?

Progi podatkowe w Polsce

Dużo mówi się o podatku dochodowym, ale co tak naprawdę on oznacza dla przedsiębiorców? Ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych powinni bowiem znać wysokość progów podatkowych, które znacząco wpływają na to ile podatku zapłaci właściciel działalności w danym roku. Więcej o stawkach podatkowych przeczytasz w naszym artykule.

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.