Kody PKD w IT - sprawdź, które możesz wybrać
August 23, 2023
Gdy rejestrujesz firmę, musisz scharakteryzować czym dana działalność będzie się zajmowała i wybrać odpowiedni kod PKD. Pozwoli to na podporządkowanie jej do określonej branży. Jak sprawa wygląda w branży IT? Sprawdź listę kodów i dopasuj prawidłowy do swojej firmy.
Spis treści:
Czym właściwie jest to PKD?
To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jak sama nazwa wskazuje - to dzięki PKD zostały uporządkowane i pogrupowane działalności gospodarcze według typu, branży czy sektora w Polsce.
Dobieranie PKD nie jest jednak tak łatwe, jak się to wydaje. Często zdarza się, że kody te różnią się niewielką ilością informacji, albo jedną liczbą w szyku.
Niestety brak odpowiedniego PKD może przynieść pewne konsekwencje, takie jak nałożenie kary pieniężnej, a nawet kary ograniczenia wolności.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy wypełnianiu wniosku online można podać nieograniczoną liczbę kodów PKD. Jednak w przypadku wpisu spółki do KRS możliwe jest wybranie max. 10 kodów PKD.
Kody PKD w IT
Branża IT charakteryzuje się naprawdę dużą ilością rodzajów działalności, rozpoczynając od sprzedaży sprzętu, przez tworzenie kodu, aż do jego testowania.
Poniżej przedstawiamy kody PKD wraz z opisem aktywności dla łatwiejszego dobrania kodu do profilu własnej działalności.
26.20.Z - produkcja i/lub montaż komputerów elektronicznych oraz laptopów, serwerów komputerowych, urządzeń pamięci, urządzeń wejścia/wyjścia (np. drukarki, monitory, klawiatury).
46.51.Z - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania.
47.41.Z - sprzedaż detaliczną komputerów, urządzeń peryferyjnych, konsoli do gier wideo, oprogramowania standardowego (włącznie z grami wideo).
62.01.Z - pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników oraz analizowanie i projektowanie systemów gotowych do użycia.
62.02.Z - planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.
62.03.Z - zarządzanie i obsługę systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania, włączając usługi wspomagające.
62.09.Z - pozostała działalność związana z technologią informatyczną i komputerową, gdzie indziej niesklasyfikowaną: usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów, instalowanie komputerów osobistych, instalowanie oprogramowania.
63.11.Z - zapewnienie infrastruktury dla usług hostingowych, przetwarzania danych i działalności powiązanych, specjalistyczne usługi hostingowe, przetwarzanie danych.
95.11.Z - naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych.
A jeśli Twoja działalność się zmienia…
…i zajmujesz się nowymi usługami, masz obowiązek usunąć stare kody PKD (o ile nie zajmujesz się daną aktywnością gospodarczą) oraz dodać nowe w przeciągu 7 dni od zmiany.
Zmianę można dokonać poprzez formularz CEIDG-1.
Listę kodów można aktualizować w dowolnym momencie, a zmiany nie wiążą się z żadnymi kosztami.