Kody PKD w IT - sprawdź, które możesz wybrać

Biurko z komputerem i kawą

Gdy rejestrujesz firmę, musisz scharakteryzować czym dana działalność będzie się zajmowała i wybrać odpowiedni kod PKD. Pozwoli to na podporządkowanie jej do określonej branży. Jak sprawa wygląda w branży IT? Sprawdź listę kodów i dopasuj prawidłowy do swojej firmy. 

Spis treści:

Czym właściwie jest to PKD?

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jak sama nazwa wskazuje - to dzięki PKD zostały uporządkowane i pogrupowane działalności gospodarcze według typu, branży czy sektora w Polsce.

Dobieranie PKD nie jest jednak tak łatwe, jak się to wydaje. Często zdarza się, że kody te różnią się niewielką ilością informacji, albo jedną liczbą w szyku. 

Niestety brak odpowiedniego PKD może przynieść pewne konsekwencje, takie jak nałożenie kary pieniężnej, a nawet kary ograniczenia wolności. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy wypełnianiu wniosku online można podać nieograniczoną liczbę kodów PKD. Jednak w przypadku wpisu spółki do KRS możliwe jest wybranie max. 10 kodów PKD.

Kody PKD w IT

Branża IT charakteryzuje się naprawdę dużą ilością rodzajów działalności, rozpoczynając od sprzedaży sprzętu, przez tworzenie kodu, aż do jego testowania. 

Poniżej przedstawiamy kody PKD wraz z opisem aktywności dla łatwiejszego dobrania kodu do profilu własnej działalności. 

26.20.Z - produkcja i/lub montaż komputerów elektronicznych oraz laptopów, serwerów komputerowych, urządzeń pamięci, urządzeń wejścia/wyjścia (np. drukarki, monitory, klawiatury).

46.51.Z - sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania. 

47.41.Z - sprzedaż detaliczną komputerów, urządzeń peryferyjnych, konsoli do gier wideo, oprogramowania standardowego (włącznie z grami wideo).  

62.01.Z - pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników oraz analizowanie i projektowanie systemów gotowych do użycia.  

62.02.Z - planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.

62.03.Z - zarządzanie i obsługę systemów komputerowych i/lub urządzeń przetwarzania danych należących do klienta w miejscu ich zainstalowania, włączając usługi wspomagające.  

62.09.Z - pozostała działalność związana z technologią informatyczną i komputerową, gdzie indziej niesklasyfikowaną: usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych komputerów, instalowanie komputerów osobistych, instalowanie oprogramowania.  

63.11.Z - zapewnienie infrastruktury dla usług hostingowych, przetwarzania danych i działalności powiązanych, specjalistyczne usługi hostingowe, przetwarzanie danych.  

95.11.Z - naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych.  

A jeśli Twoja działalność się zmienia…

…i zajmujesz się nowymi usługami, masz obowiązek usunąć stare kody PKD (o ile nie zajmujesz się daną aktywnością gospodarczą) oraz dodać nowe w przeciągu 7 dni od zmiany. 

Zmianę można dokonać poprzez formularz CEIDG-1. 

Listę kodów można aktualizować w dowolnym momencie, a zmiany nie wiążą się z żadnymi kosztami. 

Powiązane wpisy

Rodzaje ewidencji księgowej – jak wybrać odpowiednią dla Twojej firmy?

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko realizacja pasji i zarabianie pieniędzy, ale także obowiązki wobec fiskusa. Jednym z nich jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji księgowej. Ale spokojnie! Nie musisz być Sherlockiem Holmesem, by rozwikłać zagadkę trafionej księgowości. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po rodzajach ewidencji księgowej, który pomoże Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego biznesu. W tym […]

Zmiana biura rachunkowego - wszystko, co musisz wiedzieć krok po kroku

Zmiana biura rachunkowego to ważny krok w działalności każdej firmy, szczególnie gdy napotykamy trudności z obecnym księgowym. Ważne jest, aby znaleźć nowe biuro rachunkowe, które spełnia wymagania biznesowe. Aby przejść przez ten proces płynnie i bez problemów, warto znać wszystkie formalności i procedury związane z tą zmianą. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty zmiany biura […]
 

Kontrakt B2B a umowa o pracę - która opcja jest dla Ciebie lepsza?

Przejście z umowy o pracę na własną działalność - B2B - wiąże się zarówno z wieloma nadziejami, jak i wątpliwościami pracowników. I jak każde rozwiązanie - również to ma swoje wady i zalety. Często kojarzy się z utratą wielu praw i przywilejów, które niesie ze sobą praca na etacie, z kolei jednak kusi wyższą wypłatą […]

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.