Prezent dla kontrahenta - wszystko co musisz wiedzieć o opodatkowaniu VAT i kosztach 

Zbliża się czas, w którym o prezentach myślimy dużo częściej - również tych biznesowych. W końcu upominki to dobra okazja na to, by zacieśnić więzi, pokazać dobry gest i wzmocnić pozycję marki. Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z prezentami dla kontrahenta, jaki podatek od nich obowiązuje i na co możemy sobie pozwolić? 

W tym artykule: 

Wartość prezentów w relacjach biznesowych

Prezenty stanowią często istotny element budowania pozytywnych relacji z kontrahentami. Najczęściej mają okazać wyrazy uznania i wdzięczności za współpracę oraz wzmocnić więzi pomiędzy firmami czy wykonawcą, a klientem. Dodatkowo służą również jako silne narzędzie marketingowe, które buduje zainteresowanie daną marką. I nie zapominajmy o ostatnim solidnym argumencie - zadowoleni kontrahenci są bardziej skłonni do kontynuowania współpracy, co może przekładać się na wzrost przychodów i zysków.

Czy trzeba znać jakieś normy etyczne?

Prezenty łatwo pomylić z łapówką, a przecież zupełnie nie o taki efekt nam chodzi. Dlatego planując zakup prezentu dla kontrahenta, warto również wziąć pod uwagę, aby był zgodny z obyczajem danego kraju i kultury. To oznacza, że warto brać pod uwagę lokalne tradycje i oczekiwania dotyczące prezentów w relacjach biznesowych. A przy okazji - znajomość takich tradycji będzie na pewno dodatkowym plusem w oczach obdarowanej marki bądź klienta. 

Czy prezent dla kontrahenta można wrzucić w koszty?

O tym, czy wydatek może stanowić koszt podatkowy, decyduje fakt, czy jest on związany z działalnością gospodarczą i poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia jego źródła, możliwy do uzasadnienia i udowodnienia, prawidłowo udokumentowany np. fakturą lub rachunkiem, oraz nieuwzględniony na liście kosztów zabronionych. 

Aby upominki mogły być wrzucone w koszty, muszą być niewielkiej wartości, koniecznie opatrzone logo firmy, oraz wręczane wszystkim klientom. Dodatkowo zakup upominków reklamowych może być kosztem podatkowym, jeżeli jednostkowa wartość prezentu nie przekracza 200 zł.

Odliczanie podatku VAT od prezentu

Jeśli chodzi o podatek VAT,  przepisy mówią jedynie, że jeśli wydatek jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z czynnościami opodatkowanymi, to przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Z drugiej strony jest to traktowane jako dostawa towarów, która wymaga naliczenia i odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Nie musimy naliczać podatku, gdy:

  • łączna wartość wszystkich prezentów w danym roku przekazana jednej osobie nie przekraczała 100 zł – w tym wypadku konieczna jest ewidencja, która to wykazuje. 
  • wartość jednostkowa prezentu nie przekracza 20 zł.

Zakup alkoholu a podatek VAT

Porozmawiajmy również o alkoholu, który często stanowi elementy podarunków - jakim więc kosztem będzie z gruntu podatkowego zakup dobrego wina, whisky, czy innego alkoholu? Tutaj musimy zwrócić uwagę na listę kosztów zabronionych, wśród których znajdziemy wydatki na reprezentację. Takimi wydatkami są wszelkie działania, które mają na celu kreowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku podatnika, czyli marki (zarówno w odniesieniu do obecnych, jak i potencjalnych klientów). 

Za koszty reprezentacji uznaje się wydatki utożsamiane z wytwornością czy wystawnością - czyli usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów alkoholowych. Tym samym, jeśli prezenty realizują wymienione cele, przedsiębiorca nie może zaliczyć ich do kosztów podatkowych.

Powiązane wpisy

 

Wirtualne biuro dla JDG

Jednym z najważniejszych tasków podczas zakładania działalności i rejestrowania jej w CEIDG jest podanie adresu siedziby firmy. Jednak, co jest niezwykle ważne, nie musi to być ani własne mieszkanie, ani wynajęte kolejne miejsce. JDG można bowiem zarejestrować w wirtualnym biurze. Sprawdź, czym jest takie biuro i jakie są jego wady oraz zalety.  Spis treści: Czym […]

Wigilia firmowa w kosztach - co musisz wiedzieć?

Okres świąteczny nierzadko kojarzy się w biznesie z ogromem pracy - domykaniem projektów, ostatnimi szlifami strategii na przyszły rok, raportowaniem dotychczasowych działań. Jednak - w całym szeregu zadań - grudzień to też prezenty dla kontrahentów oraz pracowników, a także wigilia firmowa. No właśnie - czy wigilię możesz wrzucić w koszty? Sprawdź naszą odpowiedź!  Spis treści: […]

Amortyzacja środka trwałego - co musisz wiedzieć

Środki trwałe to integralna część wielu firm, szczególnie z branży technologicznej i IT. Sprawdź co możesz do nich zaliczyć i jak wygląda ich amortyzacja. 

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.