Wirtualne biuro dla JDG
January 16, 2024
Jednym z najważniejszych tasków podczas zakładania działalności i rejestrowania jej w CEIDG jest podanie adresu siedziby firmy. Jednak, co jest niezwykle ważne, nie musi to być ani własne mieszkanie, ani wynajęte kolejne miejsce. JDG można bowiem zarejestrować w wirtualnym biurze. Sprawdź, czym jest takie biuro i jakie są jego wady oraz zalety.
Spis treści:
- Czym jest wirtualne biuro?
- Wirtualne biuro a prowadzenie JDG
- Zalety posiadania wirtualnego biura
- Wśród wad wirtualnego biura…
Czym jest wirtualne biuro?
Wirtualne biuro jest niejako rodzajem outsourcingu obsługi biurowej dla właścicieli firm.
Cechą charakterystyczną dla wirtualnego biura jest fakt, że wynajmujący wcale nie musi z niego korzystać, jedyne co mu pozostaje to sprawdzenie skrzynki pocztowej, na którą może kierować między innymi korespondencję urzędową. Niektóre wirtualne biura posiadają ofertę usługi coworkingu, tzn. udostępniają wspólną przestrzeń biurową.
Adres wirtualnego biura jest podawany w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej i wpisu do CEIDG.
Twórcą tego pomysłu był Ralph Gregory, który zauważył, że tak naprawdę fizyczne biuro wcale nie jest stałym punktem dla każdej firmy. Ralph stworzył więc tę ideę przede wszystkim dla mikro i małych przedsiębiorstw.
Wirtualne biuro więc sprowadza się do tego, że jest fizycznym adresem dla wirtualnej działalności. Przedsiębiorstwo musi mieć przecież oficjalną siedzibę.
Wirtualne biuro a prowadzenie JDG
Wirtualne biura są idealną opcją dla jednoosobowych działalności gospodarczych, których specyfika branży nie wymusza na przedsiębiorcy przyjmowania klientów w siedzibie firmy.
Z takiej możliwości korzystają więc najczęściej osoby, które pracują zdalnie, a których praca może polegać w głównej mierze na wykorzystywaniu internetu do spotkań oraz komunikacji.
Można oczywiście zarejestrować JDG na adres, pod którym obecnie się mieszka. O ile jest o nasze mieszkanie na własność, to problemów nie będzie, pomijając kwestie komfortu właściciela działalności. Problem pojawia się w przypadku wynajmowanego mieszkania, ponieważ w takiej sytuacji potrzebna jest między innymi zgoda na zarejestrowanie firmy w danym miejscu od właściciela.
Zalety posiadania wirtualnego biura
Wśród zalet takiego rozwiązania możemy wymienić przede wszystkim:
- odcięcie firmy od prywatnego życia i miejsca zamieszkania,
- budowanie profesjonalnego wizerunku,
- możliwość zarejestrowania działalności w prestiżowej lokalizacji przy jednoczesnym braku ponoszenia kosztów za wynajem biura,
- możliwość zaliczenia opłaty za wirtualne biuro do kosztów uzyskania przychodu,
- więcej pomocy w sprawach urzędowych - nierzadko zdarza się, że biura zajmujące się takim wynajmem oferują również usługi księgowe, opcje sekretariatu lub recepcji itp.
Wśród wad wirtualnego biura…
…jest z pewnością znacznie większe zainteresowanie firmą przez urzędy, takie jak: Urząd Skarbowy lub ZUS. To (według nieoficjalnych danych) wpływa bezpośrednio na ilość kontroli z ich strony.
Dodatkowo wynajmujący nie może wpłynąć na to, kto i jakie firmy również wynajmują taką przestrzeń.