Jakie konto wybrać mając działalność gospodarczą?
September 26, 2023
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością posiadania rachunku bankowego. Wynika to z zapisów w polskim prawie oraz tego, że jako przedsiębiorca musisz regulować należności względem Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Jednak w samych przepisach nie ma nic na temat tego, jakie konto - prywatne czy firmowe - będzie odpowiednie... a my chętnie rozwiążemy tę zagadkę!
Spis treści:
- Czy Twoje dotychczasowe konto prywatne się nada?
- Wady i zalety konta firmowego
- A skoro o urzędach mówimy…
- CEIDG
- Podsumowując…
Czy Twoje dotychczasowe konto prywatne się nada?
Konto prywatne - owszem, może być wykorzystane i nie ma przeciwwskazań do jego wykorzystywania, jednak tylko w przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych firm. To w nich zazwyczaj przelewem opłacane są jedynie zobowiązania w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
Konto prywatne to z pewnością oszczędność wynikająca z opłat związanych z prowadzeniem konta firmowego, o czym powiem w kolejnym kroku.
Wady i zalety konta firmowego
Wadą rachunku firmowego może być jego koszt. Prowadzenie takiego konta wiąże się z opłatami wyższymi niż w przypadku konta prywatnego. Jednak użyliśmy słowa “może” ze względu na fakt, że koszty te nie muszą być wcale konieczne. Przed wyborem konta firmowego warto zwrócić uwagę na aktualne promocje lub z zasady darmowe rozwiązania.
Ponadto, jeśli nawet pojawią się opłaty za prowadzenie rachunku, to można je rozliczyć jako koszt prowadzenia działalności.
Oprócz powyższego przykładu, który - w zależności od punktu widzenia - może być wadą lub zaletą, konto firmowe ma również wiele profitów, takich jak:
- oddzielenie transakcji firmowych od tych prywatnych, co szczególnie przydaje się w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego,
- dedykowane przedsiębiorcom produkty, narzędzia oraz instrumenty finansowe,
- środki dostępne na koncie firmowym, które są generowane z tytułu oszczędności, nie są objęte podatkiem od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki,
- możliwość wykorzystania opcji mechanizmu podzielonej płatności, czyli split payment-u.
A skoro o urzędach mówimy…
…to jak wcześniej wspomnieliśmy - posiadanie rachunku firmowego wynika przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy są zobligowani do rozliczania się z US oraz ZUS-em w formie przelewu. Jeżeli podatnik prowadzi JDG, to zobowiązany jest do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a rozliczenie i zapłata podatków następuje w formie przelewu.
W przypadku ZUS-u mikroprzedsiębiorca może dokonać przelewu lub wpłaty w formie przekazu pocztowego. Pozostali płatnicy opłacają składki poprzez obciążenie rachunku bankowego.
CEIDG
Dlaczego tak ważne jest konto firmowe?
W procesie zakładania działalności gospodarczej konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1. W rubryce 21 zapisuje się informacje o rachunku bankowym. Wówczas należy podać:
- dane identyfikacyjne rachunku bankowego związanego z prowadzeniem działalności,
- dane identyfikacyjne rachunku bankowego niezwiązanego z prowadzeniem działalności.
Dodatkowo podatnik może wskazać, że rachunek, który został podany w pierwszym polu, będzie jednocześnie rachunkiem do dokonywania zwrotu podatku.
Niezwykle ważne jest, aby w CEIDG podać wszystkie numery rachunków bankowych powiązanych z daną działalnością gospodarczą.
Podsumowując...
…jakie konto wybrać mając działalność gospodarczą? Prywatne, czy jednak firmowe? Szybka piłka - zdecydowanie rekomendujemy konto firmowe.
Jest to z pewnością ułatwienie, dzięki któremu dostępny jest podział na prywatne i firmowe rachunki.