Komu opłaca się być VAT-owcem?

Osoba skanująca kartę kredytową na terminalu

Podatek VAT to nic innego jak podatek od towarów i usług. Jego wartość doliczana jest do wartości netto zakupów i sprzedaży towarów oraz usług. Często jednak pojawia się pytanie, czy bycie czynnym VAT-owcem, czyli podmiotem opłacającym podatek należny, w ogóle się kalkuluje. Jeśli zastanawiasz się nad swoim VAT-owskim losem - jesteś w dobrym miejscu! 

Spis treści:

Opodatkowanie jednoosobowych działalności?

Wybierając jednoosobową działalność gospodarczą możesz zdecydować się na skalę podatkową, opodatkowanie liniowe lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Więcej na ich temat pisaliśmy w artykule:

Masz firmę i zatrudniasz na B2B? Sprawdź, kiedy opłaca Ci się to najbardziej!

Wybór zależy oczywiście od tego, która z form będzie Ci się bardziej opłacała. Nie jest więc powiedziane, że w branży IT koniecznością jest ryczałt. Wiele osób decyduje się na inną formę, np. opodatkowanie liniowe ze względu na możliwość wrzucenia transakcji w koszty. Niemniej jednak - każda forma opodatkowania może (lub nie) stać się płatnikiem podatku VAT. 

Według wprowadzonych zasad…

…każde nowe przedsiębiorstwo jest zwolnione z VAT-u, aż do przekroczenia 200 000 zł obrotu. Co oznacza, że:

 1. na fakturach przychodowych nie jest naliczany VAT, 
 2. przedsiębiorcy nie prowadzą ewidencji związanych z VAT-em, 
 3. przedsiębiorcy nie obliczają podatku VAT naliczonego. 

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu dotyczącego ZUS-u.

Obecnie dostępne są 3 formy opodatkowania w przypadku zakładania działalności gospodarczej: 

 1. skala podatkowa (według zasad ogólnych), 
 2. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, 
 3. podatek liniowy. 

Oczywiście występują również wyjątki od wyżej wspomnianej zasady. Istnieją działalności, które od razu muszą zarejestrować się do VAT’u, np.: prawnicy, osoby zajmujące się doradztwem, handlarze częściami samochodowymi. 

Być czy nie być

Aby dowiedzieć się i samemu dojść do wniosku, czy opłaca mu się w jego sytuacji być czynnym podatnikiem VAT, najlepiej jest odpowiedzieć na kilka pytań:

 1. jaka jest grupa odbiorców, czy są oni podatnikami VAT, 
 2. jakiego charakteru się zajmują, 
 3. jaka miałaby być wysokości stawki podatku, 
 4. jaka jest wartość sprzedawanych towarów lub usług. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli od samego początku, jako przedsiębiorca, osiągasz lub będziesz osiągał wysokie dochody, od razu powinieneś zarejestrować się do VAT-u. Podobna sytuacja występuje, jeśli wiesz, że będziesz świadczył usługi dla innych podatników VAT. 

Komu się opłaca bycie VAT-owcem?

W szczególności tym podatnikom: 

 1. którzy świadczą usługi lub dostarczają towary innym podatnikom VAT,  
 2. którzy zajmują się importem towarów, 
 3. którzy inwestują duże kwoty, 
 4. którzy świadczą usługi i towary opodatkowane poniżej 23%. 

Praktycznie rzecz ujmując - bycie czynnym VAT-owcem opłaca się prawie zawsze. Zwolnienie jest więc opłacalne w sytuacjach odwrotnych do powyższych, tj. jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę, której klientami są tylko osoby prywatne oraz z której ma niewielkie przychody podczas rozliczania się w formie ryczałtu. 

 To co - opłaca Ci się?

Podatnik VAT musi: 

 1. składać deklaracje podatkowe miesięczne oraz kwartalne, 
 2. wystawiać faktury VAT, 
 3. prowadzić rejestr VAT. 

Bycie czynnym VAT-owcem jest więc w większości przypadków opłacalne, o ile przedsiębiorcy spełniają pewne warunki, takie jak wyżej wspomniane świadczenie usług oraz towarów dla innych VAT-owców, a także mają wysokie przychody z własnej działalności. 

Powiązane wpisy

Jednoosobowa działalność gospodarcza - na jakie koszty musisz być przygotowany?

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę opłacalne? Sprawdź, jakie koszty mogą Cię czekać i jakie korzyści płyną z tego rodzaju biznesu. Czy naprawdę warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie

Od czego uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej u ryczałtowców? Od progu dochodowego przedsiębiorca się zalicza. Co musisz zrobić, gdy przekroczysz próg?

Progi podatkowe w Polsce

Dużo mówi się o podatku dochodowym, ale co tak naprawdę on oznacza dla przedsiębiorców? Ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych powinni bowiem znać wysokość progów podatkowych, które znacząco wpływają na to ile podatku zapłaci właściciel działalności w danym roku. Więcej o stawkach podatkowych przeczytasz w naszym artykule.

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.