Wigilia firmowa w kosztach - co musisz wiedzieć?

Okres świąteczny nierzadko kojarzy się w biznesie z ogromem pracy - domykaniem projektów, ostatnimi szlifami strategii na przyszły rok, raportowaniem dotychczasowych działań. Jednak - w całym szeregu zadań - grudzień to też prezenty dla kontrahentów oraz pracowników, a także wigilia firmowa. No właśnie - czy wigilię możesz wrzucić w koszty? Sprawdź naszą odpowiedź! 

Spis treści:

Wigilia firmowa jako koszt podatkowy

Do kosztów firmowych można wrzucić wszelkie wydatki, które wpływają na osiągany przychód,  a także zachowania albo zabezpieczenia jego źródła. 

Co ważne - w ustawie o PIT wskazano wydatki, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. 

Czy wydatki na spotkania firmowe, takie jak wigilia, spełniają warunki wrzucenia transakcji w koszty podatkowe? W teorii - wigilia ma na celu integrowanie pracowników, poprawę relacji pomiędzy ludźmi z pracy, a także zwiększenie wydajności pracy oraz pogłębienie relacji lojalności wobec miejsca pracy. Poza tym nie zostało wykazane w ww. artykule 23, że wigilia i spotkania firmowe są wykluczone z kosztów uzyskania przychodu. 

W praktyce - nie jest to takie łatwe. Organy skarbowe twierdzą, że

...z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 kwietnia 2012 r. - nr  IPPB5/423-22/12-2/JC).

Pracodawca musi więc udowodnić, że wigilia firmowa wpływa na zwiększenie wydajności pracy pracowników, a następnie na zwiększenie przychodu firmy. W takiej sytuacji rekomendowane jest sporządzenie raportu lub planu. Brzmi trywialnie, a może pomóc. 

A co z wigilią dla kontrahentów?

Tu sytuacja jest prosta i klarowna - organizacja spotkania dla kontrahentów - a dokładniej wigilii - nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jest to opisane w art. 23. ust. 1 pkt 23. Wynika z tego, że za koszty nie można uznać wydatków poniesionych na reprezentację, szczególnie tych poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wigilia a podatek VAT

Według obowiązujących zasad prawo do odliczenia podatku VAT uzyskują przedsiębiorcom w takiej części, w jakiej wydatek był związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. 

Zdarzają się jednak wyjątki - odliczeniu nie podlega np. VAT od usług gastronomicznych. 

Pokażemy to na przykładzie: 

  1. Firma zorganizowała wigilię firmową dla pracowników. 
  2. Otrzymała fakturę za wynajęcie lokalu, a także za usługi gastronomiczne w restauracji. 
  3. Firma nie może odliczyć pełnego VAT-u zamieszczonego na fakturze, ze względu na usługi gastronomiczne. 

A jeśli wigilia, to i prezenty!

Jeżeli pracodawca zdecyduje się przekazać pracownikowi prezent świąteczny, musi wziąć pod uwagę fakt, że prezent ten może być opodatkowany. 

Według Trybunału Konstytucyjnego - za przychód pracownika z tytułu “innych nieodpłatnych świadczeń”, mogą być uznane świadczenia, które zostało spełnione za zgodą pracownika, z korzyścią dla pracownika w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku. Korzyść ta jest również wymierna i została podarowana konkretnej jednostce. 

Jeśli jedna z powyższych przesłanek nie zostanie spełniona - wówczas przekazanie upominków nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli pieniądze na prezenty zostały pozyskane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także są one związane z finansowaniem działalności socjalnej, to można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, o ile łączna wartość tych świadczeń nie przekracza na danego podatnika w roku podatkowym 1000 zł. 

Na co jednak trzeba zwrócić uwagę - zwolnienie nie obejmuje takich wydatków jak: bony, talony lub innych przedmiotów, które pozwalają wymienić je na towary lub usługi! 

O prezentach dla kontrahentów pisaliśmy tutaj:

Powiązane wpisy

 

Wirtualne biuro dla JDG

Jednym z najważniejszych tasków podczas zakładania działalności i rejestrowania jej w CEIDG jest podanie adresu siedziby firmy. Jednak, co jest niezwykle ważne, nie musi to być ani własne mieszkanie, ani wynajęte kolejne miejsce. JDG można bowiem zarejestrować w wirtualnym biurze. Sprawdź, czym jest takie biuro i jakie są jego wady oraz zalety.  Spis treści: Czym […]

Amortyzacja środka trwałego - co musisz wiedzieć

Środki trwałe to integralna część wielu firm, szczególnie z branży technologicznej i IT. Sprawdź co możesz do nich zaliczyć i jak wygląda ich amortyzacja. 
 

Prezent dla kontrahenta - wszystko co musisz wiedzieć o opodatkowaniu VAT i kosztach 

Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z prezentami dla kontrahenta, jaki podatek od nich obowiązuje i na co możemy sobie pozwolić? 

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.