Kiedy zmienić formę opodatkowania?
December 19, 2023
Założenie działalności jednoosobowej, choć nie trwa długo, wiąże się z wieloma decyzjami, takimi jak - wybór PKD czy formy opodatkowania. W zależności od branży i zmieniającego się prawa podatkowego, do każdej działalności dopasowanie odpowiedniej formy będzie inne. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyborem i czy możesz zmienić decyzję!
Spis treści:
- W którym momencie wybierasz formę opodatkowania dla swojej działalności?
- Co wziąć pod uwagę wybierając formę opodatkowania?
- Zmiana formy opodatkowania - kiedy i jak to zrobić?
W którym momencie wybierasz formę opodatkowania dla swojej działalności?
Wybór formy opodatkowania jest dostępny już na etapie składania wniosku w procesie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Możesz wybrać jedną z trzech obecnie funkcjonujących opcji:
- na zasadach ogólnych,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Co wziąć pod uwagę wybierając formę opodatkowania?
Jak wiesz - każda sytuacja jest inna i każdy biznes jest inny. Nie jest więc łatwo określić, która z obowiązujących form będzie najlepsza dla konkretnej firmy bez wcześniejszej analizy.
Jednak, aby dobrze dobrać opodatkowanie do siebie, zanim założysz działalność, możesz zadać sobie kilka konkretnych i ułatwiających wybór pytań.
Po pierwsze - czy będziesz miał transakcje, które wrzucisz w koszty? To podstawowy punkt. Zastanów się, jak duże wydatki w związku z działalnością będziesz ponosił.
Po drugie - jakie są koszty składki zdrowotnej. Co prawda zakładając działalność będziesz mógł skorzystać z dostępnych ulg, jednak nie trwają one wiecznie.
Czy można rozliczać stratę podatkową? Z takiej opcji skorzystasz będąc na liniówce oraz na zasadach ogólnych.
Pamiętaj również, by zadać sobie pytanie - jaką księgowość chcesz prowadzić, gdyż każdy z rodzajów księgowości wymaga określonej szczegółowości umieszczanych w niej danych.
Zmiana formy opodatkowania - kiedy i jak to zrobić?
Jeśli zdecydowałeś się zmienić formę opodatkowania swojej działalności możesz to zrobić tylko w określonym terminie.
Powinieneś to zrobić do 20 dnia miesiąca następującym po miesiącu, w którym osiągnąłęś pierwszy przychód w danym roku.
Na przykład - jeśli Twój pierwszy przychód z działalności otrzymałeś już w styczniu, zmiany możesz dokonać do 20 lutego. Jeśli pierwsze pieniądze uzyskałeś w kwietniu, to zmiana ta dostępna jest do 20 maja.
Aby zmienić formę opodatkowania musisz złożyć stosowne oświadczenie w formie pisemnej do naczelnika skarbowego, albo - co jest szybsze - dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1.