Terminy faktur - co musisz wiedzieć i jakich terminów przestrzegać?

Osoba ze stertą dokumentów podatkowych i faktur

Choć każdy przedsiębiorca doskonale wie, czym jest faktura i jakie w związku z nią idą zobowiązania, nierzadko zdarza się, że nie pamiętamy o terminach z nią związanych. Zatem dzisiaj bierzemy je pod lupę i podpowiadamy, jakich terminów trzeba bezwględnie przestrzegać, by nie wpaść w wir problemów!

Spis treści:

Co do zasady…

…fakturę wystawia się nie później niż 15-ego dnia następnego miesiąca. 

Tzn.: jeśli dokonałeś sprzedaży towaru, albo wykonałeś jakąś usługę 20 lipca, to faktura musi być wystawiona do 15 sierpnia. 

Termin ten nie jest tylko powiązany z powyższymi przypadkami, ale również z: 

  1. fakturami zaliczkowymi dokumentującymi otrzymanie części lub całości zapłaty,
  2. wystawieniem faktury na żądanie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Warunkiem jest, że zgłosi to do końca miesiąca, w którym została zawarta transakcja. Jeśli zgłoszenie nastąpi później - fakturę należy wystawić w terminie 15 dni od zgłoszenia żądania.

Co ważne! Przedsiębiorca może udokumentować w formie jednej faktury wszystkie transakcje dokonane w ciągu danego miesiąca dla jednego kontrahenta.

Wyjątki od reguły

Wśród wyjątków można wymienić: 

  1. niezwrócenie przez nabywcę opakowania zwrotnego objętego kaucją (wówczas faktura musi zostać wystawiona do 7. dnia od określonego w umowie dnia zwrotu),
  2. usługi budowlane i budowlano-montażowe (fakturę się wystawia do 30-ego dnia od wykonania usługi), 
  3. dostawę książek drukowanych (do 60-ego dnia od wydania towarów), 
  4. drukowanie książek (do 90-ego dnia od tej czynności), 
  5. grupy usług: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu, usług ochrony, dozoru i innych, gdyż wówczas fakturę wystawia się zgodnie z upływem terminu płatności. 

Co z fakturami przed dokonaniem sprzedaży?

Faktury nie powinny być wystawione wcześniej niż 60 dni przed:

  1. wykonaniem usługi, 
  2. sprzedaży towarów, 
  3. otrzymaniem części lub całości zapłaty. 

Jak w każdym przypadku - są pewne wyjątki. Powyższy termin wystawiania faktur nie dotyczy tych, które zawierają informację dotyczącą okresu rozliczeniowego:

  1. danych usług lub dostawy towarów, dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń,
  2. opłat za media, 
  3. usług najmu, dzierżawy, leasingu, usług prawnych i ochronnych. 

Dodatkowo - jeśli w momencie wystawiania faktury nie znamy dokładnej daty sprzedaży, to nie musimy jej wskazywać na dokumencie.

Powiązane wpisy

 

Jakie stawki VAT obowiązują w gastronomii? Kompleksowy przewodnik.

Podatek VAT w gastronomii jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na ceny, kondycję finansowość i funkcjonowanie branży. Przez różnorodność produktów i usług gastronomicznych, stawki VAT w Polsce są częstym przedmiotem sporów z organami podatkowymi. Znaczenie VAT-u w gastronomii W Polsce prowadząc działalność gastronomiczną stosujemy trzy najważniejsze dla nas stawki VAT Stawki VAT w gastronomii Sprzedaż […]
 

Księgowość w restauracji – obowiązki właściciela, podatki i zarządzanie kosztami

Prowadzenie restauracji to nie tylko pasja do gotowania i dbałość o zadowolenie gości. To również szereg obowiązków formalnych, które każdy właściciel lokalu gastronomicznego musi spełniać. Od przestrzegania przepisów sanitarnych, przez obowiązek ewidencjonowania sprzedaży, aż po prawidłowe rozliczanie kosztów i zatrudnianie pracowników – każda z tych kwestii ma ogromne znaczenie dla legalnego i efektywnego funkcjonowania restauracji. […]

Jednoosobową działalność gospodarcza koszty - na jakie musisz być przygotowany?

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest naprawdę opłacalne? Sprawdź, jakie koszty mogą Cię czekać i jakie korzyści płyną z tego rodzaju biznesu. Czy naprawdę warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Nie chcesz niczego przegapić?

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze aktualizacje księgowo-kadrowe na swoją skrzynkę mailową.